J.M. Coetzee Późne eseje 2006–2017, Karakter 2020, przełożył Dariusz Żukowski.
Późne eseje
J.M Coetzee porusza się w świecie literatury z niezwykłą lekkością, jego pisarstwo zawsze daje do myślenia. Skłania do głębszych refleksji nad znanymi już tematami, zaraza w twórczości Daniela Defoe, Josepha Conrada czy Philipa Rotha zyskuje nowy wymiar.
Albert Camus
Albert Camus znał Dziennik Defoe. W napisanej podczas wojny powieści Dżuma cytuje jego fragmenty, a wobec rozgrywającego się wokół dramatu przyjmuje podobnie rzeczowy ton jak narrator Defoe. Dżuma, choć teoretycznie opowiada o epidemii tytułowej choroby w pewnym algierskim mieście, daje się także czytać jako historia o „brązowej zarazie”, jak Francuzi określali niemiecką okupację, oraz, ogólniej rzecz biorąc, o łatwości, z jaką społeczność można zainfekować podobną do wirusa ideologią. (…)
Philip Roth wspomniał w wywiadzie udzielonym w 2008 roku, że ponownie czyta Dżumę. Dwa lata później wydał Nemezis, powieść osadzoną w Newark latem 1944 roku podczas epidemii polio (dziewiętnaście tysięcy przypadków w skali kraju). Tym samym zajął miejsce w szeregu pisarzy, którzy użyli zarazy jako pretekstu do badania determinacji ludzi i trwałości ich instytucji w warunkach inwazji niewidzialnej, enigmatycznej, śmiertelnej siły. Pod tym względem – czego byli świadomi Defoe, Camus i Roth
O Zbigniewie Herbercie
J.M. Coetzee
Uwaga na aniołów i innych urzędników doskonałości.
Młody Samuel Beckett
Twierdził, że nie został prawidłowo urodzony. Pod przewodnictwem Biona cofnął się do "wspomnień wewnątrzmacicznych"
"prowadził życie eleganckiego biedaka"
Niektóre eseje, w tym trzy dotyczące Samuela Becketta zapadły mi szczególnie w pamięci.
Historia Irène Némirovsky -
temat który z pewnością będę rozwijać.
jedynie Dowell czegoś się uczy, inni zaledwie odgrywają swoje życiowe role